Voedingsreuzen willen geen uitstel ontbossingswet
Ondernemers sociëteit voedingsindustrie
B2B Communications
Wallbrink Crossmedia
Kijk ook eens op

Voedings­reuzen willen geen uitstel ontbossingswet

  • 15 oktober 2025

Een groep van internationale voedingsbedrijven en organisaties, waaronder Nestlé, Mars Wrigley, Ferrero, Tony’s Chocolonely en Rainforest Alliance, roept de Europese Commissie op om de invoering van de Europese ontbossingswet (EUDR) niet uit te stellen. In een brief aan Eurocommissaris Jessika Roswall en het Europees Parlement waarschuwen zij dat uitstel ‘het behoud van bossen wereldwijd in gevaar brengt’ en ‘het vertrouwen in Europa’s regelgevende verplichtingen ondermijnt.’

Bedrijven hebben al geïnvesteerd

De ondertekenaars schrijven dat ze samen met hun ketenpartners al maanden werken aan de naleving van de EUDR. Volgens hen zijn de voorbereidingen in volle gang en liggen ze op schema om tegen 31 december 2025 volledig aan de verplichtingen te voldoen. De wet moet ervoor zorgen dat producten als cacao, soja, hout, rubber en palmolie niet bijdragen aan ontbossing.

Wat de groep vooral stoort, is dat een ‘technisch IT-probleem’ nu lijkt uit te groeien tot reden voor uitstel. Dat zou volgens hen leiden tot onzekerheid, hogere kosten en verlies van vertrouwen. Bedrijven hebben immers al geïnvesteerd in nieuwe systemen, juist om klaar te zijn voor de invoering van de wet.

Pleidooi voor een praktische aanpak

Liever dan de klok terug te draaien, vragen de ondertekenaars om een pragmatische oplossing. Ze willen dat technische problemen worden erkend als force majeure, zodat bedrijven niet onterecht worden beboet. Ook pleiten ze voor een tijdelijke periode van maximaal zes maanden waarin controles worden herzien en sancties opgeschort. Verder roepen ze de Europese Commissie op om een technisch comité in te stellen dat de uitvoering begeleidt en praktische knelpunten oplost.

Brede steun

De brief is ondertekend door bedrijven en organisaties uit de cacao-, zuivel-, rubber-, hout- en agri-foodsector. Ze vragen de Commissie om snel duidelijkheid over de volgende stappen. “Bedrijven moeten weten wat ze moeten voorbereiden, en wanneer,” schrijven de ondertekenaars.

Euractiv.com

Bron: EURACTIV