De Consumentenbond signaleert dat extra proteïne inmiddels overal opduikt. Niet alleen in sportvoeding, maar ook in toetjes, chips, ijs, bier en zelfs koffie. Fabrikanten zetten eiwit nadrukkelijk in de etalage. Het zou goed zijn voor sporters en helpen bij spieropbouw. Dat beeld spreekt aan. Tegelijk roept het de vraag op wat deze proteïneclaims daadwerkelijk toevoegen.
Wie normaal eet, krijgt volgens de bond al voldoende eiwitten binnen. Ook mensen die sporten. Extra eiwit maakt een product daardoor niet automatisch gezonder. De prijs ligt vaak wél hoger.
Dat verschil is duidelijk zichtbaar in de supermarkt. Koopmans verkoopt een proteïnepannenkoekenmix met ‘11 gram eiwit per pannenkoek’. Deze mix is de helft duurder dan de gewone witte variant in een schudfles. Vergeleken met de volkoren mix in een pak is het prijsverschil zelfs drie keer zo groot. Opvallend, omdat volkoren producten een bron van vezels zijn. Juist daarvan krijgen veel consumenten te weinig binnen.
Hetzelfde patroon komt bij meer producten terug. Proteïne tortilla’s van Albert Heijn kosten €1,69. De volkoren tortilla’s liggen voor €0,95 in het schap. Ook bij knäckebröd is het verschil zichtbaar. Bollette vraagt €2,20 voor de variant met 22% eiwit. De volkoren crackers kosten €2.
Volgens de Consumentenbond liften sommige fabrikanten mee op de proteïnehype zonder extra eiwit toe te voegen. Op een blikje Protein tonijn van John West staat ‘33 gram eiwit per blikje’. Dat is nauwelijks meer dan in een regulier blikje tonijn. Op de ingrediëntenlijst staat alleen tonijn, water en zout. Ook bij kaas wordt eiwit nadrukkelijk uitgelicht. Op Maaslander 30+ staat groot ‘33 gram proteïne’. Lindahls en Philadelphia profileren hun cottage cheese als proteïnerijk. Maar er is niets extra’s toegevoegd. Kaas bevat van nature al veel eiwit.
De bond wijst erop dat het volgens de Warenwet misleidend is om een voedingsstof te benadrukken wanneer alle vergelijkbare producten datzelfde kenmerk hebben.
Bron: Consumentenbond