De cijfers liegen er niet om: het aantal besmettingen met Salmonella Enteritidis in de Nederlandse pluimveesector loopt op. Minister Femke Wiersma van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) trok aan de bel, en de sector zelf is nu in actie gekomen.
Sinds mei 2023 is het aantal besmettingen bij leghennen verdubbeld, van minder dan twee naar zo’n vier procent. Dat lijkt weinig, maar in de praktijk betekent het flink meer risico op besmette eieren. De bacterie veroorzaakt vooral darmklachten na het eten van rauwe of onvoldoende verhitte eieren, soms ook koorts. Omdat er niet alleen meer besmette kippen zijn, maar ook meer mensen ziek worden, ziet de overheid reden tot zorg.
Na overleg met de brancheorganisatie besloot de sector niet te wachten op verplichtingen vanuit Den Haag. Er ligt nu een uitvoeringsbesluit dat sinds 20 oktober 2025 geldt. De meeste legpluimveehouders krijgen ermee te maken. Kern van het plan: vaker testen op salmonella, zodat besmettingen sneller aan het licht komen.
Daarnaast is er sinds 23 oktober een apart protocol voor het reinigen en ontsmetten van vrachtwagens die eieren vervoeren van besmette bedrijven. Dat moet helpen om verdere verspreiding te voorkomen, en dus ook om het risico voor consumenten te verkleinen.
De ministeries van LVVN en Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) steunen de aanpak van de sector. Het RIVM onderzoekt met een clusteranalyse waar de stijging vandaan komt en houdt bij hoeveel mensen ziek worden. Ook de NVWA speelt een rol: die is gevraagd om een risicobeoordeling te maken, inclusief toezichtbeeld voor de leghennensector.
De Tweede Kamer werd op 22 september 2025 geïnformeerd. Begin 2026 volgt een nieuwe update over de voortgang, de effecten van de maatregelen en of er nog verplichtende stappen nodig zijn.
Bron: Rijksoverheid