Albert Heijn zet stap naar transparante sojaketen
Ondernemers sociëteit voedingsindustrie
B2B Communications
Wallbrink Crossmedia
Kijk ook eens op

Albert Heijn zet stap naar transparante sojaketen

  • 11 november 2025

Albert Heijn wil weten waar haar soja écht vandaan komt. En dat lukt steeds beter. Samen met partners in de Beter voor Natuur & Boer-keten zet de supermarkt een flinke stap richting een transparantere en duurzamere sojaketen. Door duurzamere soja te gebruiken in kippenvoer, kan de klimaatimpact van deze producten met maar liefst 38 procent omlaag.

Inzicht als basis voor verduurzaming

Soja is een eiwitrijke peulvrucht en onmisbaar in veevoer. Meer dan 95 procent van de soja in de keten van Albert Heijn wordt hiervoor gebruikt. Toch is de herkomst vaak moeilijk te achterhalen. En dat is een probleem, want de teelt kan gepaard gaan met risico’s voor natuur en lokale gemeenschappen.

In een recente pilot kocht Albert Heijn via ketenpartners soja in waarvan is vastgesteld dat er weinig tot geen ontbossing of landconversie heeft plaatsgevonden. Door die soja vanaf de boer te volgen, wordt duidelijk waar klimaatwinst valt te behalen – een belangrijk inzicht voor verdere verduurzaming.

Van boer tot bord

De supermarkt weet nu niet alleen uit welk land de soja komt, maar ook welke boeren ze verbouwen. En of er onderweg natuur verloren is gegaan. “Waar we eerder alleen het land van herkomst wisten, weten we nu welke boeren soja met een lagere klimaatimpact leveren,” zegt Nienke Tjerkstra, verantwoordelijk voor duurzaamheid, kwaliteit en gezondheid bij Albert Heijn. “Dat is belangrijk, want transparantie in de keten vormt de basis voor echte verduurzaming.”

Ook WWF-NL noemt de stap van Albert Heijn een belangrijke ontwikkeling. “Nederland is een van de grootste soja-importeurs voor veevoer ter wereld en heeft dus een grote verantwoordelijkheid,” zegt Seline Meijer, adviseur Food & Agriculture bij WWF-NL.

Samen werken aan minder impact

Albert Heijn deelt de opgedane kennis, zodat andere bedrijven ermee aan de slag kunnen. De supermarkt werkte samen met Plukon Food Group, veevoerproducent De Heus en sojaleveranciers ADM en Bunge, met steun van Blonk en WWF-NL. De volgende stap? Onderzoeken hoe deze aanpak kan worden uitgebreid naar de ketens van eieren en varkensvlees. Zo wil Albert Heijn toewerken naar 45 procent minder uitstoot in de hele keten in 2030.

ah.nl

Bron: Albert Heijn