De samenwerking tussen BelOrta en The Greenery is officieel van start. De Belgische en Nederlandse telerscoöperaties hebben erkenning gekregen als Transnationale Unie van Producentenorganisaties (TUPO). Daarmee krijgt FreshAlliance formeel vorm. Beide organisaties richten zich op een sterkere positie in de Europese retailmarkt.
BelOrta en The Greenery zijn sinds 2024 in gesprek over samenwerking. Na de aankondiging volgde een formele erkenningsprocedure. Die is nu afgerond, waardoor de samenwerking kan beginnen.
Volgens BelOrta-directeur Philippe Appeltans biedt de samenwerking voordelen voor telers en afnemers. “Dit is goed nieuws voor onze telers en onze klanten.” Door samen op te trekken ontstaat een groter en breder aanbod. Dat kan voor sommige producten een meerwaarde bieden richting grote Europese retailketens.
De samenwerking richt zich op thema’s waar dit meerwaarde biedt. Daarbij gaat het onder meer om duurzaamheid, innovatie, data en licenties. Appeltans: “Denk bijvoorbeeld aan toegangslicenties voor bepaalde groenten of fruit. Dat is zeer duur.” Door deze gezamenlijk aan te gaan, kunnen kosten worden verdeeld over meerdere telers. Ook digitalisering en big data-analyse worden samen opgepakt om kosten te spreiden en te verlagen.
De samenwerking betekent geen fusie tussen beide organisaties. BelOrta en The Greenery blijven zelfstandig opereren en behouden hun coöperatieve structuur. “Beide producentenorganisaties behouden hun coöperatieve roots en onafhankelijkheid. Als samenwerking geen synergie biedt voor bepaalde onderwerpen of productgroepen, doen we het gewoon niet,” aldus Appeltans.
De komende periode wordt per onderwerp en productgroep bekeken waar samenwerking wordt ingevuld.
Bron: Vilt