In Harskamp ligt 1,5 miljoen kilo vastkokende tafelaardappelen zonder afzet. Door het faillissement van aardappelverwerker CêlaVíta dreigt het volume verspild te worden. Akkerbouwer Richard Hardeman zag zijn vaste afnemer in augustus 2025 wegvallen. Tegelijkertijd kampt Nederland met een fors aardappeloverschot.
Hardeman leverde ruim tien jaar aan CêlaVíta. Met het faillissement werden lopende contracten stopgezet. “Van de ene op de andere dag waren mijn aardappelen ‘vrij’,” zegt Richard. “Maar in een markt die al overvol is, betekent dat in de praktijk dat er geen plek voor is.”
De oogst van 2025 was uitzonderlijk goed. In Nederland ontstond een overschot van circa 100 miljoen kilo aardappelen. De Hansa-aardappelen van Hardeman zijn tafelaardappelen met minder zetmeel. Daardoor zijn ze minder geschikt voor industriële verwerking. Verwerkers hebben bovendien al voldoende aanbod. Zonder nieuwe afnemers dreigt het volume naar de biovergister te gaan of te worden uitgereden op het land.
Voedselcollectief No Waste Army start samen met Boerschappen een landelijke actie. Consumenten kunnen via een actiesite bestellen en op 27 en 28 februari een zak van 15 kilo scheppen bij de boer. Daarnaast is er een stamppotbox die landelijk wordt bezorgd. Deze kan ook worden gedoneerd aan de Voedselbank. Grote afnemers kunnen zich melden voor grotere volumes aardappelen of friet.
Hardeman brengt zijn areaal terug van 200 naar 20 hectare. Hij kiest voor productie voor zijn landwinkel De Groenerie in Harskamp en voor directe klanten. Bij De Groenerie worden de aardappelen vers verkocht en straks verwerkt tot verse friet. Dat gebeurt in samenwerking met deelnemers van de dagbesteding.
“Als we directe afstemming hebben met onze klanten is de kans ook veel kleiner dat om het minste of geringste een aardappel afgekeurd wordt. Dat voorkomt verspilling en zorgt voor een eerlijke prijs.”
Bron: No Waste Army