De Nederlandse voedingsindustrie laat in 2025 een sterke groei zien. ING verwacht een stijging van het productievolume met 3%, mede dankzij de aantrekkende koopkracht van consumenten in binnen- en buitenland. De verkoop van luxere en meer bewerkte producten neemt toe. Fabrikanten zien groei niet alleen in aantallen, maar vooral in de samenstelling van hun assortiment.
Opvallend is dat deze groei plaatsvindt terwijl de veestapel krimpt. Dat zet druk op de productie van vlees- en zuivelverwerkers. De melkaanvoer daalde met ruim 1%, het aantal geslachte runderen en varkens lag respectievelijk 6% en 3% lager dan vorig jaar. In reactie daarop richten veel producenten zich op hoogwaardige eindproducten en gespecialiseerde ingrediënten, zoals sportvoeding en vlees met hogere welzijnsstandaarden. De komende jaren blijft het aanbod dalen door opkoopregelingen en het afromen van productierechten. Die trend is ook zichtbaar bij vleeskalveren.
Hoger volume ondanks veekrimp, prijsdruk en personeelstekorten
Tegen deze achtergrond valt de groei des te meer op. Die komt in toenemende mate uit het buitenland: de buitenlandse omzet groeit dit jaar duidelijk harder dan de binnenlandse. Nederlandse producenten zijn concurrerend binnen Europa dankzij hun efficiënte processen en innovatieve producten. De productie groeit momenteel sneller dan in Duitsland en Frankrijk, ondanks belemmeringen zoals personeelstekort, netcongestie en geopolitieke onzekerheden.
De handelsdeal tussen de EU en de VS brengt deels duidelijkheid, maar ook uitdagingen. Nieuwe Amerikaanse invoertarieven van 15% raken onder meer bier, vis, kaas en chocolade. Exporteurs passen hun prijzen en ketens aan. Import van ‘niet-gevoelige’ agrarische producten uit de VS wordt goedkoper, dat importtarief gaat naar 0%, bijvoorbeeld voor noten en sterke drank. Verdere onderhandelingen gaan over visquota, voedselveiligheid en grondstoffen zoals soja en mais.
Consumentenprijzen voor voeding blijven hoog. De FAO-index stond in juli 9% hoger dan in 2024, vooral door vlees, zuivel en plantaardige oliën. Grondstoffen zoals cacao en koffie blijven volatiel. Tegelijk stijgen consumentenprijzen opnieuw, met name bij rundvlees, chocolade en koffie. Discountsupermarkten winnen daardoor marktaandeel.
Personeelstekort blijft de grootste belemmering. Eén op de drie bedrijven noemt dit als belangrijkste knelpunt, vooral door het gebrek aan gekwalificeerde kandidaten. De loonkosten stegen opnieuw met zo’n 5%, wat investeringen in automatisering versnelt. Inmiddels worden er ruim 4.700 robots ingezet in de sector. De inzet van technologie maakt de sector toekomstbestendiger.
Ondanks deze uitdagingen blijven bedrijven voorzichtig positief over hun verwachte bedrijvigheid. Winstgevendheid staat nog onder druk, maar groei, efficiëntie en innovatie zorgen voor nieuw perspectief.
Bron: ING