Een uitzonderlijk groot overschot zet de aardappelketen onder druk. No Waste Army lanceert daarom de Nationale Aardappelweek van 17 tot en met 26 april. Doel is om 500 miljoen kilo aardappelen te redden van verspilling, met steun vanuit retail, foodservice en maatschappelijke organisaties.
Door een combinatie van een recordoogst, ingestorte export en een verzadigde markt dreigt een half miljard kilo aardappelen verloren te gaan. Volgens Thibaud van der Steen, oprichter van No Waste Army, is de situatie uitzonderlijk. “Nog nooit ontvingen wij zo veel noodkreten.” In sommige gevallen moeten boeren betalen om hun product af te voeren. Ook worden in Nederland en buurlanden plannen gemaakt voor vernietiging van partijen.
De oproep krijgt snel navolging binnen de keten. Supermarkten als Ekoplaza, Albert Heijn en Jumbo doen mee, net als Poiesz, DekaMarkt en Crisp. Ook cateraars, horeca en organisaties zoals Vitam, Boerschappen, Stichting Samen Tegen Voedselverspilling en de Voedselbank hebben zich aangesloten. Tijdens de actieweek zetten zij acties op om de afzet van aardappelen te stimuleren.
Consumenten kunnen op meerdere manieren deelnemen. Zo zijn er acties via aangesloten partners en kunnen aardappelen rechtstreeks bij boeren worden afgehaald op 17 en 18 april. Daarnaast zijn er donatiemogelijkheden, zoals een familiezak gnocchi voor de Voedselbank of 20 kilo aardappelen via Care for Charity richting Oekraïne. Ook biedt No Waste Army een boodschappenbox met geredde producten aan.
Voor telers komt de actie op een cruciaal moment. “Maar ik heb de afgelopen 30 jaar niet eerder meegemaakt dat aardappelen gewoon echt onverkoopbaar waren,” zegt boer Hendrik Jan Koetsier. Hij heeft nog 220 ton in opslag. Ook familie Oomen uit Raamsdonk spreekt van een unieke situatie en ziet zonder actie geen alternatief voor 400 ton aardappelen.
Bron: No Waste Army